Kmita Stanisław * Krzyżkiewicz Bernard Tomasz * Kurkowski Józef


Kmita Stanisław (w metryce Stanisław Antoni), ur. 31.10.1867 w miasteczku Pilica w Olkuskiem, syn Stefana, oficera w armii rosyjskiej („sztabsoficera”), oraz Stefanii z Dawidowskich; przez rok uczęszczał do gimnazjum w Lublinie, przez siedem następnych lat do gimnazjum w Kielcach. Z dzienników wiemy, że w roku 1886 nie zdał egzaminu maturalnego, powtarzał klasę ósmą i maturę uzyskał w 1887 r. Późniejszych jego losów nie udało się poznać. Żeromski zaliczał go do grupki „głupiej klasowej arystokracji”.

[Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Pilicy; AP w Katowicach]

[Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Pilicy; AP w Katowicach]

Krzyżkiewicz Bernard Tomasz, ur. 07.04.1867 w Kielcach, syn Tomasza, kupca i właściciela fabryki mydła, oraz Marianny z Jakóbowskich; było to drugie małżeństwo jego ojca; pierwsze – z Zuzanną Domańską – trwało 14 lat, do jej śmierci w roku 1857. Nie udało się ustalić, kiedy Bernard rozpoczął naukę w kieleckim gimnazjum; był o trzy lata młodszy od Żeromskiego, więc być może trochę od niego później. W roku szk. 1882/83 obaj byli jednak uczniami klasy szóstej, w roku następnym obaj klasę tę powtarzali, w maju 1886 r. obaj przystąpili do matury – obaj bez powodzenia. Krzyżkiewicz studiował potem chemię w Karlsruhe, po kilku latach przejął po ojcu Parową Fabrykę Świec, Mydła i Sody Krystalicznej w Kielcach. W dniu 08.05.1895 poślubił w Warszawie Marię Helenę Pełczyńską; miał z nią (ur. 31.12.1899 w Kielcach) syna, Tadeusza Adama. Zmarł w Kielcach 05.08.1947. W akcie zgonu (i na grobie na cmentarzu kieleckim) pisownia nazwiska: Krzyszkiewicz.
W czasach szkolnych łączyła go z Żeromskim przyjaźń; w gronie kilku kolegów uczestniczyli w regularnych zakonspirowanych zebraniach (w mieszkaniu Krzyżkiewicza lub Kazimierza Grabowskiego), na których dyskutowało się o przeczytanych książkach czy artykułach, w tym samym gronie odbywali wspólne wycieczki za miasto. Gdy pod koniec 1902 r. Żeromski zaczął w Warszawie starania o pośmiertne wydanie tomu pism Antoniego Gustawa Bema, zwracał się o zbieranie składek na ten cel także do dawnych kolegów szkolnych, m.in. do Krzyżkiewicza i Zygmunta Wasilewskiego. Krzyżkiewicz zaangażował się w zbiórkę; listy Żeromskiego do niego w tej sprawie nie są znane, zachowały się natomiast (BN, rkps akc. 17218, t. 20) dwie obszerne odpowiedzi Krzyżkiewicza.

[Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Krzyża w Warszawie; AP w Warszawie]

[Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej św. Krzyża w Warszawie; AP w Warszawie]

Kurkowski Józef (w dokumentach szkolnych Józef Maksymilian), ur. 11.09.1865 w Stopnicy; personaliów rodziców nie udało się poznać; wiadomo jedynie, iż jego ojciec był urzędnikiem, że on sam przez rok uczył się w Radomiu, a potem przez dziewięć lat uczęszczał do gimnazjum kieleckiego, że w roku szk. 1885/86 był uczniem klasy ósmej, jednak matury w Kielcach nie uzyskał; być może, tak jak zdecydowana większość kolegów z klasy, egzaminu maturalnego nie zdał. Jego późniejszych losów nie udało się poznać.